Sposób działania kotła kondensacyjnego

Sposób działania kotła kondensacyjnego

     

             Gaz ziemny jest bardzo powszechnie stosowanym paliwem w technice grzewczej budynków. Jest jednym z tańszych i wygodnych paliw. W zdecydowanej większości wszędzie tam gdzie jest on dostępny stosuję się jako paliwo w źródłach centralnego ogrzewania. Kotły kondensacyjne mają także wysoką sprawność, około 10 kWh z metra sześciennego gazu ziemnego (G20) co daje jednostkową cenę kWh około 19 gr. Koszty inwestycyjne kotłowni gazowej są względnie nie wysokie. Użytkowanie jest łatwe w obsłudze, bezpieczne i łatwe do regulowania. Obecnie producenci aparatury regulacyjnej oferują szeroki zakres regulatorów do których jest dostęp za pomocą internetu co stanowi możliwość regulacji i kontroli systemu również spoza budynku. Gaz ziemny jest traktowany jako paliwo ekologiczne i jest stosowany do ograniczenia niskiej emisji 

 

Sposób działania kotłów kondensacyjnych:

     Kotły kondensacyjne uzyskują sprawność do 100 % wartość ta jest podawana do wartości opałowej paliwa. Dodatkowe do 9 % odbierane jest z kondensacji pary wodnej stąd wartości podawane przez producentów przekraczają próg 100%. Odzyskane w ten sposób ciepło ze spalin jest tym skuteczniejsze im mniejsza jest temperatura powrotu wody grzewczej, co w przeciwieństwie do kotłów na paliwo stałe jest zalecane w celu uzyskania wysokiej sprawności urządzenia. Również niewielkie przewymiarowanie kotła kondensacyjnego jest korzystne dla jego sprawności co nie ma zastosowania w przypadku kotła na paliwo stałe który uzyskuję największą skuteczność w warunkach pracy maksymalnej. Powoduję to, że gazowe kotły kondensacyjne idealnie dopasowuje się do ogrzewania płaszyznowego.

 

 

rys. Vaillant

Modulacja palnika i regulacja pogodowa

    Szeroki zakres modulacji powoduję dopasowanie się mocy kotła do zapotrzebowania na ciepło, regulacja pogodowa informuję kocioł jakie będzie przewidywane zapotrzebowanie. Dzięki temu automatyka sterująca palnikiem dobiera taką prace aby spalanie gazu było najefektywniejsze również ogranicza w znacznym stopniu ilość startów palnika które powodują większe zużycie gazu oraz zużycie materiałów eksploracyjnych urządzenia.

rys. Vaillant

 Na co zwrócić uwagę przy zakupie kotła kondensacyjnego:

 - wykonanie z trwałych materiałów

 - szeroki zakres modulacji palnika (najwyższą sprawność kocioł uzyskuje przy minimalnym obciążeniu)

 - obliczenie zapotrzebowania na ciepło (moc maksymalna kotła)

 - sposób ogrzewania ciepłej wody

 - możliwość regulacji pogodowej

 - dobór do instalacji grzewczej

 

 

 

 

Wróć